ДОКТОРАНТСКО АТЕЛИЕ ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
доц. АЛЕКСАНДЪР КЬОСЕВ
Ателието прави опит за синтез на няколко важни неща.
- То представлява организационна форма на докторантите, която има един академичен и административен ръководител, но заедно с това възпроизвежда традиционна академична интелектуална общност, в която докторанти и преподаватели общуват и дискутират свободно, възпроизвеждайки старите идеали на Хумболдовия университет.
- То изпълнява ролята на докторантски семинар, на който всички участници в докторантското училище са задължени поне веднъж в рамките на учебната година да имат презентация: да представят своя проект, глава от завършената си дисертация, методологически проблем или друг вид принос, обсъден с ръководителя. Презентацията се организира с участието и присъствието на ръководителя на докторската работа, така че тя се явява косвена форма на проверка и оценка. Т.е. то изпълнява ролята на традиционен докторантски семинар, каквито има по всички висши училища в Европа и Америка.
- В рамките на аталието ще се провеждат и сбирки извън представянето на индивидуалните дисертации. По предложение на самите докторанти ще се обсъждат важни български и международни културни и художествени събития, ще се организират кръгли маси и дискусии.
- Ателието е естествената публика за изтъкнати гост-лектори от чужбина, място за контакт на докторантите с изтъкнати учени. Надяваме се, това да подобри и международните контакти на докторантите.
- Ателието е пространство на интердисциплинарно общуване, което позволява за момент да се прекрачат границите на индивидуалните занимания и на дисциплината или методологическата традиция, от която идват различните участници. Така то разширява хоризонта на докторантите, включвайки ги в диалог помежду им и както и с техните преподаватели. Интердисциплинарността тук се разбира широко – не само в научен смисъл, но и като отваряне на тясно научните занимания към контакт с художествени проблеми, към общуване с гостуващи художници, писатели, композитори, архитекти и пр, интерес към актуални културни събития и пр. Практиката по света е доказала, че подобни контакти раждат нестандартни идеи и евристични “къси съединения”, които могат да бъдат от голяма полза на младите учени.